Prosím nekopírujte texty ani obrázky bez svolení autora

Měsíce Saturnu

29. ledna 2013 v 18:13 | juriju |  Vesmír
Saturn. Po Jupiteru druhá největší planeta sluneční soustavy. Nevlastní pevný povrch, ale pouze hustou spleť plynů, které přechází do pláště. Vedle jeho velikosti jsou na Saturnu nepřehlédnutelné prstence, které jsou viditelné ze Země pouhým dalekohledem. Mimo jiné je zde řada měsíců obíhajících kolem planety. V roce 2010 jich bylo potvrzeno 62. A právě jednomu z těchto měsíců se chci nyní věnovat. Je jím největší měsíc Saturnu a druhý největší měsíc sluneční soustavy hned za Jupiterským Ganymedem, Titan.
Je to Saturnův šestý měsíc. Byl objeven v roce 1655 holanským astrofyzikem Christiaanem Huygensem, V průměru činí 5150 km. Jako jediný měsíc je na jeho povrchu atmosféra, která je tvořena převážně metanem a dusíkem, je velmi hustá a díky skleníkovému efektu odráží 99% slunečního záření zpět do vesmíru. Na povrch pronikne pouze 1% a to má za důsledek teploty pohybující se v -180 stupních. Složení jeho svrchního pláště tvoří převážně skalnatý povrch a vodní led, který je tvrdý asi jako zemské nerosty.Titan je přirozená družice Saturnu, který oběhne jednou za 15 dní a 22 hodin. V roce 1997 byla na Saturn vyslána sonda Cassini-Huygens, pojmenovaná po objeviteli Titanu. Sonda za dobu její cesty, která činila do přistání na povrchu 7 let, proletěla 2x kolem Venuše, kolem Země a Jupiteru, aby se zrychlil celkový přelet k Saturnu. Na Titan dosedla 14. ledna 2005 a 4 hodiny předávala informace přes sondu Cassini na Zemi. Avšak kvůli programátorské chybě byla téměř polovina dat z Cassini ztracena a po 5ti hodinách se spojení s Huygens ztratilo. Přesto je tato mise považována za úspěšnou. Přinesla mnoho nových poznatků. Jako my jsme zvyklí na srážky na Zemi, na Saturnu prší kapalný metan. Velikost atmosféry je 2x ta větší jako na Zemi, což má za důsledek nemožnost podrobnějšího zkoumání povrchu, jako je to možné například u Marsu. Jeho povrch je převážně hladký. Výškové rozdíly nepřesahují 500m. Cassini také prokázala výskyt obrovských oceánů kapalného přírodního plynu (uhlovodíků). Kraken mare - je jedno z největších jezer. Nachází se na severní polokouly. Dále Cassini odeslala na Zem snímky něčeho podobného jako jsou u nás písečné duny.

duny (nahoře-Země, dole-Titan)


snímky povrchu z Cassini


stálý hurikán na jižní polokouli

jezera uhlovodíků
Soubor:Titan North Pole Lakes PIA08630.jpg

na závěr jedna "umělecká" panoramatická
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Jaké plazy máte nejraději??

želvy 7.1% (8)
varany 4.4% (5)
leguány 29.2% (33)
ještěrky 6.2% (7)
gaviály 2.7% (3)
krokodýly 4.4% (5)
kajmany a aligátory 5.3% (6)
gekony 5.3% (6)
agamy 6.2% (7)
kobry 4.4% (5)
mamby 0.9% (1)
korálovce 1.8% (2)
krajty 3.5% (4)
anakondy 8.8% (10)
hroznýše 2.7% (3)
chřestýše 1.8% (2)
užovky 1.8% (2)
zmije 3.5% (4)

Komentáře

1 HAAS HAAS | Web | 30. ledna 2013 v 13:34 | Reagovat

Super! Jsi zpátky, to je úžasné!!! Ani nevíš, jak jsem rád, i jeden další bloger se má teď vrátit, takže to jsou už dva to sbírky. Skvěle! Jinak, co se týče toho komentáře u mých Třetihorních dinosaurů, já na tyhle neodinosaury nebo vůbec všechny kryptidy nevěřím. Geneticky pozměněný kód Dimorphodona je sice zajímavé téma, a já beru v úvahu, že Afrika je tak málo prozkoumaná, ale příliš tomu nevěřím. Možná je spíše tak existence Burronjora. I když zase ti domorodci nikdy neviděli dinosaura v knize, takže... No, bude to třeba zjistit. Ale jsem hrozně rád, že je tu něco nového!

2 vendac vendac | 4. srpna 2013 v 20:58 | Reagovat

Zajímavý článek. Byli sondy vyslány i na nějaký jiný měsíc Saturnu?

3 friv 5 friv 5 | E-mail | Web | 3. srpna 2014 v 10:29 | Reagovat

Bylo skvělé s detaily, aby se objevil, a to, co můžeme vědět,, vývoj může udělat mnohem více.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama