Prosím nekopírujte texty ani obrázky bez svolení autora

Leden 2013

Cyclosternum fasciatum

30. ledna 2013 v 20:05 | juriju |  Teraristika
Cyclosternum fasciatum, nebo-li sklípkan páskovaný je jeden z pestře zbarvených a nenáročných sklípkanů na chov. Jedná se o menší druh, který v těle dosahuje velikosti 5 - 5,5 cm. Typickým rozpoznávajícím znakem je oranžový až cihlově červený karpax a červenočerně pruhovaný zadeček (abdomen). Za zadečku má také nepřehlédnutelnou zlatavěhnědou lysou plošku. Je to převážně klidný pavouk a brání se útěkem nebo vystřelováním abdominálních chloupků. Z vlastní zkušenosti vím, že je velice rychlý a poté je obtížné ho chytit v klidu zpět. Tento zemní původem Kostarický sklípkan si silně zapřádá své hnízdo a jeho okolí. Pavučina není nijak obzvlášt lepkavá. Slouží jen k přenosu vybrací k predátorovi a informuje ho, kde se kořist nachází. Cyclosternum fasciatum je vhodný pro začínající chovatele sklípkanů. Není jedovatý a není problém si ho vzít do ruky. Avšak musí se dávat pozor, aby se zvíře příliš nestresovalo a nedošlo k jeho útěku. Pro chov je potřeba menší krabička, nebo filmovka pro mládata a pro dospělce postačí terarium 20x20x20. Jako podklad lze použít rašelinu nebo lignocel o vrstvě cca 5 cm. Do terária doporučuji vložit mělkou misku s čistou vodou po dně jako napáječku a kus kůry. Teplota stačí pokojová a vlhkost dodržovat rosením jednoho rohu terária. C. fasciatum má tendenci zapřádat celé terárium a den tráví často v horních rozích nebo v úkrytu, takže opatrně při manipulaci s teráriem, krmením, či výměnou vody. Divili byste se, jak rychle dokáže reagovat.

Přiložené obrázky nejsou vlastní. Já už bohužel tento druh nechovám.

Měsíce Saturnu

29. ledna 2013 v 18:13 | juriju |  Vesmír
Saturn. Po Jupiteru druhá největší planeta sluneční soustavy. Nevlastní pevný povrch, ale pouze hustou spleť plynů, které přechází do pláště. Vedle jeho velikosti jsou na Saturnu nepřehlédnutelné prstence, které jsou viditelné ze Země pouhým dalekohledem. Mimo jiné je zde řada měsíců obíhajících kolem planety. V roce 2010 jich bylo potvrzeno 62. A právě jednomu z těchto měsíců se chci nyní věnovat. Je jím největší měsíc Saturnu a druhý největší měsíc sluneční soustavy hned za Jupiterským Ganymedem, Titan.
Je to Saturnův šestý měsíc. Byl objeven v roce 1655 holanským astrofyzikem Christiaanem Huygensem, V průměru činí 5150 km. Jako jediný měsíc je na jeho povrchu atmosféra, která je tvořena převážně metanem a dusíkem, je velmi hustá a díky skleníkovému efektu odráží 99% slunečního záření zpět do vesmíru. Na povrch pronikne pouze 1% a to má za důsledek teploty pohybující se v -180 stupních. Složení jeho svrchního pláště tvoří převážně skalnatý povrch a vodní led, který je tvrdý asi jako zemské nerosty.Titan je přirozená družice Saturnu, který oběhne jednou za 15 dní a 22 hodin. V roce 1997 byla na Saturn vyslána sonda Cassini-Huygens, pojmenovaná po objeviteli Titanu. Sonda za dobu její cesty, která činila do přistání na povrchu 7 let, proletěla 2x kolem Venuše, kolem Země a Jupiteru, aby se zrychlil celkový přelet k Saturnu. Na Titan dosedla 14. ledna 2005 a 4 hodiny předávala informace přes sondu Cassini na Zemi. Avšak kvůli programátorské chybě byla téměř polovina dat z Cassini ztracena a po 5ti hodinách se spojení s Huygens ztratilo. Přesto je tato mise považována za úspěšnou. Přinesla mnoho nových poznatků. Jako my jsme zvyklí na srážky na Zemi, na Saturnu prší kapalný metan. Velikost atmosféry je 2x ta větší jako na Zemi, což má za důsledek nemožnost podrobnějšího zkoumání povrchu, jako je to možné například u Marsu. Jeho povrch je převážně hladký. Výškové rozdíly nepřesahují 500m. Cassini také prokázala výskyt obrovských oceánů kapalného přírodního plynu (uhlovodíků). Kraken mare - je jedno z největších jezer. Nachází se na severní polokouly. Dále Cassini odeslala na Zem snímky něčeho podobného jako jsou u nás písečné duny.

duny (nahoře-Země, dole-Titan)


snímky povrchu z Cassini


stálý hurikán na jižní polokouli

jezera uhlovodíků
Soubor:Titan North Pole Lakes PIA08630.jpg

na závěr jedna "umělecká" panoramatická