Prosím nekopírujte texty ani obrázky bez svolení autora

Červenec 2011

nový blog

30. července 2011 v 17:21 | jjuriju
Já vím, že tady ted moc nebívám, ale budu se snažit přidávat články. Ted jsem založil spolu se svým kamarádem nový blog o přežití v přírodě. Adresa je www.preziti-v-prirode.blog.cz. Počítám že začátkem týdne by tady mohl přibýt další článek. S pozdravem juriju.

Sinornithosaurus, zabiják s jedem

12. července 2011 v 11:57 | juriju |  paleontology projekt
Sinornithosaurus je dalším zástupcem čeledi Dromaeosauridae. Žil v Číně před 128 miliony lety. Byl objeven v čínské formaci Yixian a popsán v roce 1999 známým čínským paleontologem Xu Xingem. Bylo zjištěno, že je to primitivní zástupce Dromaeosauridů. Na jeho fosilii Dr. Xu zjistil přítomnost peří a jisté podobnosti s druhem Archaeopteryx. Ve spodní Křídě Sinornithosaurus se svými 90 centimetry nepatřil k největším a zdálo by se, že lovil jen menší tvory. To ale ani zdaleka není pravda. On měl v záloze jinou zbraň. Jed. Když vědecký tým profesora Gonga v roce 2009 zkoumal lebku Sinornithosaura, všiml si drážek na zubech, které jsou k vidění u dnešních jedovatých hadů. Také měl zřejmě prodloužené špičáky na spodní čelisti, které u Dromaeosauridů nejsou zvykem. Všimli si také jakési "kapsy" v horní čelisti, která by mohla vést jedovou žlázu. Tehdy začali dohady ohledně jedovatosti tohoto Dromaeosaurida. V roce 2010 paleontolog Federico Agnolin publikoval kritiku jedovatosti Sinornithosaura. Vyvrátil jedinečnost přítomnosti drážek na zubech. Ttyto drážky byly objeveny u mnoha dalších Theropodů. Gong na kritiku odpověděl v časopise Palaontologische Zeitschrift. Přiznal tam přítomnost drážek u ostatních Theropodů, ale zdůraznil, že přítomnost výrazně převažovala u miniraptorů, ke kterým se Sinornithosaurus řadí. Také napsal, že zuby Sinornithosaura byly mírně vystouplé z důlku a potvrdil své tvrzení o jeho jedovatosti. Dnes je Sinornithosaurus považován za prvního dinosaura, který využíval k lovu jed. Ten kořist sice neusmrtil, ale dočasně ji omráčil. Sinornithosaurus měl poté její usmrcení snadné.

TAXONOMIE
Dnes jsou známy dva druhy Sinornithosaurů. S. millenni a S. haoiana. Millenni se liší hlavně stavbou lebky a kyčelního kloubu. Nedávno byl objeven i další exemplář Sinornithosaura s názvem Dave, který je vzrůstově menší než S. Millenni Mohlo by se jednat o další druh.

ukázka časopisuSinornithosaurus millenni

Zde si můžete všimnout publikace Gonga

Dave

Thylacinus cynocephalus

1. července 2011 v 22:16 | juriju
Thylacinus cynocephalus nebo také Vakovlk tasmánský je bohužel už vyhynulý vačnatec. Řadí se do čeledi Vakovlkovitých, jehož je jediným zástupcem. Jeho vyhynutí způsobil kdo jiný než člověk. Byl masově vybíjen kvůli lovení domácích zvířat. Lidé považovali vakovlka za úhlavního nepřítele a mnohkdy, aniž by ho viděli lovit, ho jen tak zabili. Tento vačnatec se vyznačoval širokými černými pruhy na zádech. Hlava Vakovlka se podobá té vlčí. Avšak jsou mezi nimi velké rozdíly. Vakovlk měl údajně o mnoho větší mozek než vlk. Měl silnou tlamu, v které se tyčilo 46 zubů. Její síla se nedá porovnat ani se psí. Vakovlk se vrhal na kořist ze zadu a svou tlamou jí doslova prokousl hlavu. Kořist padla k zemi už jako mrtvá. Vzhledem ke své velikosti to muselo být nad míru chytré zvíře. Dosahoval výšky kolem 1 metru. Měl mohutné krátké nohy a mohl skákat až 2 metry vysoko. V roce 1808 ho popsal profesor Harris. Svou kořist nedosahoval silou, ani rychlostí, ale uštval ji. Sledoval ji tak dlouho až ji dostal. Měl výborný čich a to z něj dělalo jednoho z nejlepších lovců. Poslední exemplář tohoto fenomenálního zvířete uhynul v Hobartské zoo roku 1936. Stále se však ozývají lidé, kteří tvrdí, že Vakovlka viděli, takže naděje, že žije tu pořád ještě je.