Prosím nekopírujte texty ani obrázky bez svolení autora

Říjen 2010

Paleontologický park - nákup dopravních prostředků

23. října 2010 v 21:00 | Jiří Kryštof Jarmar |  soutěže

Hodně dlouho jsem v této hře nepokračoval. Pokud se chcete znovu přihlásit, tak základní údaje o parku vyplňte zde a nakupte si dopravní prostředky zde

Někteří jsou již registrováni. Jestli chcete něco změnit napište znovu do komentářů. Počet přihlášených je maximálně 10.

PS: Soutěž vypadá složitě, ale vy máte na starost jen nakupování. Vše ostatní vytvářím já.

Projekt Tyrannosauroidea - počátek a vývoj

23. října 2010 v 7:30 | Jiří Kryštof Jarmar |  paleontology projekt

Projekt Tyrannosauroidea - počátek a vývoj


Po ročním působením tohoto blogu  jsem dospěl k názoru, že bych mohl napsat také něco o těch slavných Tyrannosauroidech. Mnoho lidí je má nejraději hlavně kvůli T. Rexovi. Byl to velký predátor, ale ne největší.

Tyrannosauroidea je nadčeleď "velkých dravců" Theropoda. Zřazuje se sem čeleď Tyrannosauridae. Tyrannosauridi se vyvinuli na začátku Jurského období, na kontinentě zvaném Laurasie a existlovali až do zániku dinosaurů, do konce Křídy. Nálezy Tyrannosauridů jsou ze všech kontinentů, kromě Afriky a jiřní Ameriky. Ranné formy měli dlohé přední končetiny s kterými mohli manipulovat. Časem se jim zmenšovali a ztrácely význam. Také nohy mohutněli. Mezi nejranější formy patří drobné druhy, jako například Guanlong nebo Dilong. Tito Tyrannosauridi byli přizpůsobeni na svou dobu zvanou Jura k rychlému běhu. Dlohé přední končetiny jim sloužili k přichycení se na kořist. Znaky ptáků jim také nechyběli. Dnes je téměř dokázáno, že Guanlong a Dilong měli peří. Je to možné, že i u velkých druhů bylo peří. Například u Gorgosaura nebo Tyrannosaura mohlo být. Pravděpodobně sloužilo k tepelné izolaci těla. Mláďata Tyrannosauridů chránilo před nepříznivými podmínkami. Krk měli krátký a silný. Hlavně vyvinutější druhy. Vzhledem k jejich způsobu života byl velmi užitečný. Používali ho jako oporu při trhání masa. Také musel udžet velmi těžkou hlavu. Jejich tlama byla pokryta zahnutými a pilovitými zuby. Na hlavě měli někteří hřeben. Tímto je známý hlavně Guanlong. Hřeben mohl sloužit u námluv. Samec s větším hřebenem měl větší šanci na úspěch u samic. V bojích mezi samci hrále hřebeny pravděpodobně také velkou roli. Samec, který měl větší nebo zbarvenější hřeben, měl větší šanci, že se mu protivník "vzdá." Velkou část jejich délky tvořil ocas. Působyl jako "těžítko." Při běhu s ním korigovali pohyb. Mohli vážit až 7 tun. V průběhu času jim mohutněla také lebka. Uzpůsobila se  k trháni kusů masa. Tyrannosauridi nebyli rychlí. Běhali jako průměrný běžec maratonu, zhruba 30 km/h. Při běhu spotřebovali velké množství energie. Takže lovili jen příležitostně. Spíše se živili jako mrchožrouti. Spoléhali na svou velikost a odehnali soka od mršiny. Na končetině měli čtyři prsty. Z toho se jeden nedotýkal země.

TAXONOMIE:
Nadřád Tyrannosauroidea pojmenoval v roce 1905 Henry Osborn po nálezu Tyrannosaura rexe. S tímto známým druhem je také spojován jeden z největších omylů v paleontologii. Tyrannosaura našel totiž už dříve, známý paleontolog Edward Cope. Našel z něj dva obrovské obratle a část lebky. Pojmenoval ho Manospondylus gigas (obří obratel). Potom našel již kompletnější kostru Osborn. Teprve až v roce 1918 si povšiml podobností mezi jeho T. rexem a Copeovým Manospondylem. Časem se zjistli, že se jedná o tentýž druh. Jenže jméno T. rex bylo používanější než M. gigas. Proto v roce 2000 podle nové vyhlášky se stal T. rex oficiálním názvem tohoto Theropoda, z důvodů, že byl tento název používanější než M. gigas. 

ETYMOLOGIE
Tyrannosauroidea - tyranští ještěři


pár obrázků
Guanlong - obrázek je od Raula Martina
Gorgosaurus - od J. Csotonyi
"Prapředek" Dilong

T-rex - zase od Raúla
Tiina Aumala
Smilotyrannus

Návrat

23. října 2010 v 0:15 | Jiří Kryštof Jarmar |  obrázky dinosaurů
Je to opravdu jen chvíle, co jsem psal o uzavření blogu. Dnes jsem se ale dozvěděl o nových změnách, které potkali náš jízdní řád autobusů a dostávám se domů dříve. Tímpádem má zase čas na svůj blog. Jen bych chtěl informovat o několika drobných změnách. Články zde nejspíš nebudou přibývat denně, ale budu se snažit co nejvíc. Dále jsem vytvořil novou rubriku "pravěký hmyz." A mám tu jednu novinku. Nevím jestli se vám bude líbit, ale mezi články o dinosaurech se zde občas objeví i nějaký ten článek z nynější přírody. Doufám, že vám to nebude vadit.


s tímto článkem rovnou zveřejňuji obrázek týdne. Vidíme zde skupinku nádherně zbarvených Guanlongů, kteří hledají svůj příští oběd.

Uzavření

19. října 2010 v 20:55 | Jiří Kryštof Jarmar |  DINO forum
Asi jste si všimli mé nepřítomnosti. Je způsobena zátěží ve škole a vůbec v životě. Nemám prostě čas na psaní a je mi to líto. Domů se dostanu tak kolem 17:00. A potom se zase musím učit. Tak jako jsem to udělal na ostatních stránkách které zpravuji, tak udělám i zde. Nevěřil jsem, že tohle někdy napíšu, ale uzavírám tento blog na dobu neurčitou. Samozřejmě, že všem bude přístupný. Komentáře psát také můžete. Já se budu snažit alespoň se dívat co se děje. V žádném případě nechci aby došlo na zrušení. Jinak se s vámi loučím.


Admin juriju


Chci poděkovat těmto blogům, které mě doprovázeli "na cestě pravěkem"

blogorgonopsid - HAAS - opravdu skvělý blog, ostatně jako všechny další. S HAASEM jsme realizovali i společný projekt
deinonych - to byl vlastně on, kdo mě přiměl k nápadu udělat si vlastní blog. V začátcích mého blogu byl a stále je ten jeho na vrcholu.
mojeznamky - ten už neexistuje, ale také výborný bloger, který psal zajímavé články
pre-history  - také jeden z nejlepších blogů. Na jeho stránkách jsou stále nové a užitečné informace.
davna-historie - také již neexistující blog. Davna-historie vždy přišel s dobrým nápadem, který nadchnul všechny ostatní.
Guanlog - na něm jsou také užitečné informace. Na jeho komiksy nezapomenu :)
dinoexpres - také jeden z nejlepších. Začal později a vyškrábal se na vrchol. Popisy na jeho stránkách jsou opravdu užitečné
Theropoda - jeden z těch odbornějších :) Na jeho stránkách je také stálý přísun informací. Každopádně v žádném z jeho textů naleznete minimálně jeden odborný název :)
Kryptozoologie - je to zkušená blogerka, která toho o kryptozoologii každopádně ví víc, než já.
ostrov tajemství - také skvělý blog.
Trespasser - dobrý bloger, který toho o této hře ví opravdu hodně.HODNĚ ŠTĚSTÍ A ÚSPĚCHŮ VŠEM