Prosím nekopírujte texty ani obrázky bez svolení autora

Úplný počátek všeho

1. července 2010 v 0:20 | Jiří Kryštof Jarmar |  Evoluce
VZNIK VESMÍRU
Podle vědců jsou 2 teorie, jak vznikl vesmír. Tou první je, jak asi všichni znáte, Velký Třesk. Podle něho byl na počátku vesmíru nekonečný bod o brovské hustotě. V něm se začal tvořit prostor a vznikl první okamžik, tedy čas. Ze začátku ubíhal čas rychle. Velký Třesk vypovídá o gigantickém výbuchu. Do různých koutů se roztříštily hmoty a částečky. Jestliže se něco mělo vytvořit, vesmír musel nejprve zchladnout a tak se i stalo. Potom už čas plynul a vesmír se vyvíjel.
Tou druhou teorií je, že ve vesmíru vznikla hmota. Vesmír se z malého bodu začal prudce rozpínat. Byla v něm hustá a žhavá látka. Vesmír se rozpínal do nekonečna. Vzniklo první světlo a potom i atomy. Vesmír zchladl. To už pomohlo vývoji a začali se tvořit částice a tělesa. Vesmír se rozpínal a rozpíná se i teď. V nedávné době byla zmínka, že vědci zachytili světlo, které vzniklo v dobách, kdy vesmír vznikal. Světlo putovalo k Zemi 12,6 miliard let a vesmír je starý 13,7 miliard let.

zde je simulace vesmírného bodu, vzniku vesmíru

JAK TO BUDE S VESMÍREM DÁL???
Jsou zase dvě teorie. Podle jedné se vesmír bude rozpínat dál a dál a hustota v něm začne řídnout. Přestanou se tvořit hvězdy, protože nebudou mít z čeho. Vesmír začne uhasínat a začne se prudce ochlazovat. Zanikne všechno. Podle druhé teorie se vesmír rozpíná do určitého bodu a potom se začne hroutit zpátky. Prostor se začne zmenšovat a začnou s srážet galaxie. Vše bude mizet v černých dírách až do té doby, než zmizí úplně celý časoprostor. Po zmizení vesmíru možná vznikne nový. A půjde to stejně. Těchto katastrof se ale asi lidstvo nikdy nedožije.

zde je zobrazeno rozpínání vesmíru (simulace)

VZNIK SLUNCE
V různých částech vesmíru a v různých galaxiích se mlhovina začala ztlačovat, ubírala na rotaci a ztrácela energii. Vytvořil se rotující hořící disk. Na něj potom usedali atomy a různé částečky. Gravitace tělesa se zvěšovala a upínala na sebe víc a víc částeček. Slunce se zformovalo z převážně vodíku a helia. Proto také zářilo. Slunce nebylo jediná hvězda, která se takto zformovala. V naší galaxii je jich mnoho. Okolo Slunce se začali formovat malé chomáčky, které nabíraly na gravitaci. Tak vznikly planety. Mezi nimi i Země.

zde je simulace plynů, z kterých se zformovalo Slunce
Kolébka hvězd
zde je Slunce

VZNIK ZEMĚ
A konečně se dostáváme k samotné Zemi. Země je pravděpodobně jedinou planetou v naší sluneční soustavě, na které je život. Země se začala formovat přibližně před 4,6 miliardami let. Formovala se z částeček a atomů, které obíhaly v prostoru okolo tehdy vznikající hvězdy, Slunce. Vznikali malé chomáčky, které nabírali gravitaci. Potom se z nich utvořilo pravidelné těleso. Povrch Země byl roztavený a meteority byly pořát přitahovány gravitací. Na povrchu byl tzv. magmatický oceán. Začali vznikat různé látky u kůry. Vzniklo jádro a na povrchu byl silný vulkanizmus. Na Zemi se objevili vodní páry a vypařovaly tekutinu na povrchu. To mělo za následek první deště, které se ihned vypařili. Celý cyklus se opakoval a postupně vznikly oceány.

zde je žhavý povrch Země

VZNIK ŽIVOTA
První organismy se začaly vyvíjet ve vodě. Stromatolity, to byly jedni z nejdůležitějších tvůrců života na Zemi. Vyráběly kyslík, tehdy velmi vzácný plyn. Začali se tvořit rostliny a to přispělo k dalšímu nahromadění kyslíku. Kyslík se střetával se slunečním zářením a tak vznikla ozonová vrstva. Po tomto procesu se mohl přemístit život i na souš. Z malých organismů se začali tvořit složité organismy, které zaplňovaly Zemi.

zde jsou stromatolity
M. Štambergová

VZNIK MĚSÍCE
Měsíc vznikl pravděpodobně teorií velkého impaktátu, tedy srážky Země s jinou planetou, nazvanou Theia. Přibližně před 4,5 miliony lety, tedy když už na Zemi byl život, tak se Země srazila s Theiou. Teia pronikla do Země a nyní chodíme po jejím povrchu. Úlomek z Theiy putoval nedaleko Země a stal se z něj Měsíc.

srážka Země a They
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

LÍBÍ SE VÁM MŮJ DINO BLOG???

ANO JE SUPER 45.4% (950)
NO JE DOBRÝ, ALE CHCE TO JEŠTĚ PŘIDAT 16.8% (351)
dobrý 10.9% (229)
nic moc 12.2% (256)
Je to nejhorši blog pod sluncem :( 14.6% (306)

Komentáře

1 HAAS HAAS | Web | 1. července 2010 v 16:32 | Reagovat

Ne, neměň ho. Mně to fakt nevadí a z toho projektu budu moc rád vše číst. Jo a napiš prosím do té soutěže... Jestli´s taam napsal, tak sorry.

2 mojeznamkyavatar mojeznamkyavatar | 1. července 2010 v 17:52 | Reagovat

Ano avatar je velice působivý,jak Selfridge hraje golf s hrnkem od kafe

3 vendac vendac | Web | 4. července 2010 v 10:39 | Reagovat

ouha...

4 Chanel Handbags Chanel Handbags | E-mail | Web | 4. října 2011 v 13:59 | Reagovat

Let’s make things better.

5 Martinka Martinka | E-mail | Web | 14. října 2011 v 18:28 | Reagovat

Tvoj blok je úžastný ale keby bol po Slovensky bol by pre mňa ešte lepší ale aj tak klobúk dole.Je priam úžastný. Dozvedela som sa to čo som ešte nikdy nepočula.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama