Prosím nekopírujte texty ani obrázky bez svolení autora

Dinosauří mláďata

8. února 2010 v 23:14 | Jiří Kryštof Jarmar |  dinosauří zajímavosti
Tak toto je první díl seriálu zajímavosti ze světa dinosaurů.

O mláďatech jsem nenašel skoro nic na internetu a tak jsem bádal v knížkách. Tímto článkem vám chci ušetřit to hledání a hodiny strávené u obrazovky, jen abyste našli něco o mláďatech.

mláďata

Paleontologové se domnívají, že dinosauři si tvořili hnízda a potom do nich kladli svá vajíčka. Ale pokládali si otázky, jak asi dinosauři pečovali o svá mláďata?? Starali se o ně??? Nebo je nechali na pospas osudu??? Na toto dostali odpověď až v roce 1978. V roce 1978 byl totiž učiněn zajímavý nález. Paleontologové našli hnízdiště Hadrosauridů v Montaně. Pravděpodobně šlo o druh jménem Maiasaura. Na zkamenělém hnízdišti bylo nalezeno mnoho skořápek a nevylíhlích mláďat. V některých vajíčkách byli mláďata velká dokonce až 1 metr a vajíčko nepřesahovalo velikost 30. centimetrů. Mláďata se tedy nerodila malinkatá, ale už velká. Jejich velikost je uchránila před zákeřnými savci. Museli čelit ale i větším nebezpečím ve světě dinosaurů. Vrátíme se zpět k Maiasaurum. Vědci usoudili, že mláďata Maiasaurů se zdržovala po delší dobu v hnízdě a dospělí jim chodili dávat potravu. Pečování dospělých jedinců o mláďata dokázal nález několika mláďat ( asi okolo 50 jedinců ), která měla obroušenné zoubky. Dospělci také neměli lehký život. Býložravci museli projít územím plného masožravců a potom teprve klást vajíčka. Hlídání vajíček bylo také velmi obtížné. Na hnízda nosili vegetaci, aby vajíčka zahřála. Fungovalo to jako inkubátor. Masožravci jako například Theropodi to také neměli lehké. O mláďata se také pečlivě starali. Museli lovit kořist a samice byli často velmi oslabené, protože čelili mnoha vetřelcům, kterým se zachtělo mláďat. Když se samotná mláďata vylíhla tak instinktivně šli k matce. Matka jim přinášela potravu a později je učila jak lovit. Jestli to nebyl zrovna samotářský druh Theropoda, tak se mláďata stala součástí rodiny. Takhle většinou vznkali smečky masožravců. Ale když se s matkou začali méně snášet tak se od rodiny oddělili a hledali útočiště někde jinde.
Největší doposud dobře zachovalé vajíčko dinosaura je vajíčko Therizinosaura veliké 30 centimetrů. Největší hnízdiště vědci objevovali nejčastěji u Protoceratopsů. V 19. století si vědci mysleli, že vajíčka dinosaurů musela být veliká asi jako polovina osobního auta. Ale tuto doměnku zavrhli první nálezy vajíček. Doopravdy tedy nebyla větší než rugbyový balon a přesto se z toho vylíhl tak obrovský tvor. Mláďata musela růst obrovskou rychlostí, aby vyrostla v tak gigantického tvora, jako byl například Titanosaurus. Ale nesmí se zapomínat na ty malinkaté dinosauříky jako byl například Compsognathus.Mezi ním a mláďaty bylo taky mateřské pouto.


Tenontosaurus s mláďaty
Karen Carr - Prehistoric Animals

Triceratopsové s mláďaty

Hesperornis s mládětem

Sauropelta s mládětem

Anatosaurus s mláďaty

Maiasaura se svými krásnými mláďátky

Corythosaurus s mláďaty


a nakonec malá mláďata

 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Anketa

LÍBÍ SE VÁM MŮJ DINO BLOG???

ANO JE SUPER 45.4% (950)
NO JE DOBRÝ, ALE CHCE TO JEŠTĚ PŘIDAT 16.8% (351)
dobrý 10.9% (229)
nic moc 12.2% (256)
Je to nejhorši blog pod sluncem :( 14.6% (306)

Komentáře

1 Alfaraptor Alfaraptor | Web | 9. února 2010 v 10:32 | Reagovat

Maiasaura je asi nejhezčí. PS: Víš, že na druhém a čtvrtém obrázku od konce je stejné mládě?

2 juriju juriju | E-mail | 9. února 2010 v 15:57 | Reagovat

vím :)to se s tím autor asi nechtěl párat a udělal dva stejné dinosaury v jiném prostředí

[1]:

3 slava zadnicky slava zadnicky | 11. února 2010 v 14:08 | Reagovat

haha je to dobry pro me protoze jamusim napsat zajimavost o dinosaurech    XD

4 Koule Lyzusi Koule Lyzusi | 11. února 2010 v 14:56 | Reagovat

cus ten clanek je dost dobrej

5 Chanel Handbags Chanel Handbags | E-mail | Web | 4. října 2011 v 14:10 | Reagovat

Let’s make things better.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama