Prosím nekopírujte texty ani obrázky bez svolení autora

Dinosauři malého vzrůstu, co dobyli svět paleontologie

17. února 2010 v 11:35 | Jiří Kryštof Jarmar |  dinosauří zajímavosti
Každý kdo se začal zajímat o dinosaury, byl uchvácen obřími rozměry dinosaurů. Ano. Dinosauři byli vyjímeční hlavně svou velikostí. Ale na ty malé se také nesmí zapomínat. Vždyť bez nich bychom nevěděli, jestli pravěcí plazi létali, nebo jakou dinosauři měli barvu. U jediného dinosaura, který byl veliký jenom 2 metry, se našli vnitřní orgány. Některé tito dinosauří průkopníky paleontologie zde uvedu.

Scipionyx

Tento ne moc veliký dinosaurus se našel v Itálii. Paleontologové mu hned dali přezdívku Ciro což v češtině znamená Číro. Scipionyx žil v období spodní křídy asi pžed 116 miliony let. Paleontologové našli jenom mládě. Ale jaké. Toto mládě scipionyxe dobylo svět paleontologie. Nádherně se u něj totiž zachovala střeva, játra, hrtan, svaly a měké tkáně. To poskytlo paleontologům mnoho poznatků o životě dinosaurů. Mládě se pravděpodobně někde v Itálii v období Křídy chtělo napít a sklouzlo do potůčku. Tam utonulo a voda nesla mrtvé mládě dál po proudu. Nakonec ho zanesla do stojatých a čistých vod. Tam mrtvolka klesla ke dnu a jemný písek ji začal zasypávat. Takhle asi nějak došlo k mumifikaci střev. Tento dinosaurus se objevil na povrchu zemském až v roce 2000 díky paleontologům Cristiano Sasso a Marco Signore. Vědci přišli ale až později, že je to mládě. Poznali to díky velikým očnicím. Dospělý jedinec mohl dorůstat délky 2 metrů. Toto mládě uhynulo asi ve věku 2 týdnů. Krátce po nálezu mláděte se Scipionyx stal ihned slavným. Nejen že byl prohlášen za prvního objeveného dinosaura v Itálii, ale i pro dochované vnitřní orgány. Na delší dobu se Scipionyx umisťoval na hlavní stránku časopisu Příroda. Tato novinka obletěla celý svět a různí vědci se začali sjíždět do Itálie na konference a zkoumali Scipionyxe. Odstraňování hornin a samotná pitva trvaly neuvěřitelných 300 hodin práce. Nakonec to tedy stálo za to. Krátká střeva Scipionyxe dokazují, že měl rychlé trávení a živil se drobnějšími organismi, například ještěrkami a savci. Avšak se dospělo k názoru, že Scipionyxové mohli lovit i ve skupinkách, tudíž i větší tvory.

TAXONOMIE - vědci zařadili Scipionyxe do kladu Theropodních Coelurosaurů. Je znám zatím jediný druh Scipionyx Samniticus.Sinosauropteryx

Sinosauropteryx je dalším dinosaurem, který dobyl svět paleontologie. Tento ,,mrňous" byl veliký jen 98 centimetrů. Byl nalezen a popsán v Číně v roce 1996 paleontologem Ji Ji v provincii Beipiao. Na jeho hřbetě se zachovala vlákna peří. Sinosauropteryx má hned několik zvláštností. Jedna z nich je podivuhodně dlouhý ocas, který má 68 obratlů. Tento tvoreček žil v období Spodní Křídy před asi 122 miliony let. V břiše Sinosauropteryxe se našli pozůstatky jídla. Dále s v podbřiší našlo několik vajec o velikosti 26 milimetrů. Na Sinosauropteryxovi se našli drobná vlákna, která vědci identifikovali jako peří. U očí tyto vlákna dosahují velikosti 13 milimetrů. Na hřbetě jsou tyto vlákna delší a měří 36 milimetrů. Na ocase dosahují velikosti 4 centimetrů a na předloktí jsou dlouhá 14 milimetrů. To sloužilo asi k čechrání peří a k namlouvání samiček. Další velmi zajímavou částí Sinosauropteryxe je barva, kterou vědci objevili teprve v Lednu roku 2010. Paleontologové našli na těle Sinosauropteryxe drobné buňky zvané Melanosmy a porovnali je s buňkami u ptáků. Buňky se shodovali u některých barev peří a tak mohli paleontologové určit barvu Sinosauropteryxe. Finální barva byla, že Sinosauropteryxovo tmavé peří bylo načervenalé, v některých místech až kaštanové. Na ocase se mu střídali barvy oranžová s bílou a tvořili pruhy, jako u dnešních lemurů kata. Tělo měl oranžovohnědě zbarvené a převažovala oranžovožlutá. Na hlavě měl punkerskou až zrzavou chocholku.

TAXONOMIE - Vědci zařadli Sinosauropteryxe stejně jako předchozího Scipionyxe do kladu Coelurosaurů.


Anchiornis

Zde je další tvor, který je vyjímečný. Anchiornis dosahoval velikosto asi 30 centimetrů a žil v období Jury pžed 160 - 155 miliony let. Anchiornis je poměrně nový exemplář. Paleontolog Xing Xu ho popsal teprve v roce 2009. Anchiornis je bazálním zástupcem Troodonů. Neuměl létat, ale plachtit. Je vyjímečný tím, že je starší než velice známý Archeopteryx. U Anchiornise se vyvinuly dlouhé končetiny uzpůsobené k rychlému běhu. Jeho tělo bylo pokryto peřím jako u Archeopteryxe. Zadní křídla Anchiornise byly kratší než u jeho následovníka Mikroraprora. Zadní křídlo bylo tvořeno 13-14 pery, která byla přichycena k holení kosti. Na nártu měl Anchiornis připevněno 10-11 per. Další vyjímečnou zajímavostí je barva. Tu začli paleontologové zkoumat ihned po Sinosauropteryxovi, tudíž v roce 2010. Provedli stejný postup jako u Sinosauropteryxe. Zkoumali buňky zvané melanosmy a potom je porovnali s melanosmy ptáků. Vědci mohli vyzkoumat jaká barva pokrývala Anchiornisovo tělo. Většina těla Anchiornise byla šedé až černé barvy. Přední a zadní křídla měl Anchiornis bílá s černými špičkami. Peří na prstech a nohou bylo černé. Anchiornis měl na hlavě chocholku červené barvy. Na ocase měl bílý pruh s černými špičkami. Na holení kosti měl načepýřené šedé chocholky s černými špičkami.

TAXONOMIE - Vědci zařadili Anchiornise do čeledi Troodontidae a je znám zadím jediný druh Anchiornis Huxleyi

Příště bude pokračování
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

LÍBÍ SE VÁM MŮJ DINO BLOG???

ANO JE SUPER 45.4% (951)
NO JE DOBRÝ, ALE CHCE TO JEŠTĚ PŘIDAT 16.8% (352)
dobrý 10.9% (229)
nic moc 12.3% (257)
Je to nejhorši blog pod sluncem :( 14.6% (307)

Komentáře

1 Anna Anna | E-mail | Web | 17. února 2010 v 12:47 | Reagovat

To určitě :-)

2 HAAS HAAS | Web | 17. února 2010 v 14:45 | Reagovat

Hezké, jinak se nech překvapit s tím komiskem, ale ve čtvrté části se ukáže něco velkého. Nech se překvapit...

3 raptorex raptorex | Web | 17. února 2010 v 17:42 | Reagovat

hezký obrázek toho sinosauropteryxe

4 Chanel Handbags Chanel Handbags | E-mail | Web | 4. října 2011 v 14:03 | Reagovat

Let’s make things better.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama