Prosím nekopírujte texty ani obrázky bez svolení autora

Hadrosauridae-Maiasaura

24. ledna 2010 v 0:20 | Jiří Kryštof Jarmar |  dinosauři A -Z
Maiasaura (v překladu dobrá matka) žila v období svrchní Křídy před 74 miliony let. Patřila do čeledi Hadrosauridae jako známí Parasaurolophové nebo Charonosauři. Maiasaura žila v období svrchní Křídy před 74 miliony let. Patřila k největším zástupcům ze své čeledi. Měřila 9 metru na délku. Tito Hadrosauři žili na území Montany spolu s Tyrannosaurem rexem, Orodromeem, Troodonem nebo s Daspletosaurem. Žili ve stádech, které mohli mít až 9 000 kusů. Na pláních pojídali kapradě a různé druhy porostu. Neuměli se dobře bránit. Jejich jedinou obranou, byl jejich veliký ocas, běh a hlavně jejich početnost. Maisauři měli mohutné nohy, které jim umožňovali chůzi po dvou i po čtyřech nohách. Mohli tak dosáhnout na vyšší místa, kde rostla šťavnatější vegetace. Měli pysk, který vypadal jako zobák, jako u většiny Hadrosaurů.

ETYMOLOGIE - Maiasaura znamená dobrá matka a to proto, že se o mláďata starala velmi dlouho. Starala se o ně skoro až do té doby, když se z mláďat stával dospělec. Potom se mláďata odloučila od matky a zatoulala se někam do stáda. V Montaně se našli obrovská hnízdiště Maiasaurů. Mezi hnízdy bylo místo 7 metru, což je méně, než délka dospělého jedince. Hnízda byla z hlíny a vejce v nich byla uspořádána do kruhu, podobně jako u protoceratopsů. Dospělci dávali na hnízda vegetaci, aby to zahřálo hnízdo. Fungovalo to jako inkubátor. Hned po narození mláďat přinesli maiasauři do hnízd vegetaci, aby se mláďata nasytila. Mláďata Maiasaurů zůstávali v hnízdě po celý rok a rodiče je pečlivě střežili. Mláďata byla odlišná od dospělích. Měli hodně veliké oči a krátký čenich. Okolo hnízdišť se potulovaly smečky Troodonů, kteří byli největšími nepříteli rostoucích mláďat. Mláďata ale měla své rodiče, kteří když byla potřeba, zadupali Troodony do země.

TAXONOMIE - Maiasauři se zařazují do řádu ptakopánvých dinosaurů (Ornithischia). Patří do podřádu Ornithopoda, čeledi Hadrosauridae a podčeledi Hadrosaurinae. Je znám zatím jediný druh a tím je Maiasaura peeblesorum, kterou objevil paleontolog John Horner v roce 1979.

Maiasauraandheryoung.jpg image by Crazyharp81602
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Anketa

LÍBÍ SE VÁM MŮJ DINO BLOG???

ANO JE SUPER 45.4% (950)
NO JE DOBRÝ, ALE CHCE TO JEŠTĚ PŘIDAT 16.8% (351)
dobrý 10.9% (229)
nic moc 12.2% (256)
Je to nejhorši blog pod sluncem :( 14.6% (306)

Komentáře

1 HAAS HAAS | Web | 24. ledna 2010 v 11:15 | Reagovat

Dík, žes o nich napsal. Je to hezké a zajímavé.

2 dinosaurss dinosaurss | 26. dubna 2011 v 16:50 | Reagovat

Je to senza,hlavně to hnízdo a to jak se o své mladé staraly.Velmi povedený článek;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama