Prosím nekopírujte texty ani obrázky bez svolení autora

Leden 2010

Krokodýli pravěkých vod - DESMATOSUCHUS

31. ledna 2010 v 12:00 | juriju |  Krokodýli pravěkých vod

Desmatosuchus

Desmatosuchus se zařazoval to Řádu Ateosuchů a byl to jeden z největších zástupců. Žil v období svrchního Triasu před 128 miliony lety. Žil na území Texasu spolu se svými většími nepřátely jako byli například Rutiodon nebo Staurikosaurus. Tento krokodýl dosahoval délky 5 metrů. Desmatosuchus byl jako jeden z mála krokodýlů býložravý a tak se moc nevychvaloval ozubenou čelistí. Desmatosuchus měl jen malé zoubky na vytrhávání rostlin. Měl na hřbetě 3 páry vyčnívajících trnů. Jeden pár trnů byl přímo nad rameny a měřil až 45 centimentrů. Predátoři se Desmatosucha báli právě kvůli těm trnům. Desmatosuchus je zastrašoval klikami. Před svými msožravými nepřáteli dělal kliky, aby je přešla chuť. Jeho tělo pokrývali plátěné desky, které sloužili k obraně před predátory. Desmatosuchus není moc známý. Proslavil se ale v některých filmech. Zahrál si například v dokumentu "Když se dinosauři toulali Amerikou,, nebo si také zahrál v " Armageddon zvířat,, kde byl loven osm metrů dlouhým Archosauridem jménem Rutiodon.

TAXONOMIE - Desmatosuchus se zařazoval do řádu Ateosauridů a doposud jsou známé jen dva druhy. Desmatosuchus spurensis, Desmatosuchus haplocerus a Desmatosuchus smalli.


desmatosuchus
desmatosuchus
desmatosuchus
desmatosuchus

Dinosaurier část 5

30. ledna 2010 v 22:30 | Jiří Kryštof Jarmar |  videa o dinosaurech
příště : Dinosaurier část6

DINOSAURIER část5


Rhamphorhinchus

30. ledna 2010 v 12:00 | Jiří Kryštof Jarmar |  obrázky dinosaurů
Hejna Rhamphorhinchů si poletují nad krajinou plnou stromů.Krokodýli pravěkých vod - úvod

30. ledna 2010 v 0:05 | Jiří Kryštof Jarmar |  Krokodýli pravěkých vod

Krokodýli pravěkých vod - Úvod


V této rubrice se dozvíte mnoho o pravěkých krokodýlech. Pravěcí krokodýli byli nádherná stvoření a lidi na ně často zapomínají. Vždyť krokodýlové jsou tvorové kteří přežili stovky milionů let a žijí dodnes. Krokodýli dorůstali úctyhodných rozměrů. Byli to obři i malincí prckové, kteří nebyli větší než pes. Svět si vybavuje jen ty největší jako byli například Sarcosuchus a Deinosuchus, ale na ty malinké jako byli například goniopholis nebo adamantisuchus se zapomíná. Přitom byli také zvláštní. Dokázali ulovit kořist, která byla dvakrát větší než oni. Víc o těchto nádherných obojživelnících se dozvíte v tomto seriálu "Krokodýli pravěkých vod,,.

Příště - Desmatosuchus


Dinosauří překlady jmen část 3

27. ledna 2010 v 23:23 | Jiří Kryštof Jarmar |  dinosauři
Skorpiovenator - lovec škorpionů

Seismosaurus - ještěr otřásající zemí
Camarasaurus - dutinový ještěr

Anchiceratops - blízkorohá tvář

Parasaurolophus - chocholatý ještěr
[Para_Forest_TEST.jpg]Ornithocheirus - ptačí ruka

Sauropelta - ještěří štít

Kroniky pravěku - Příběh z Patagonie část2

27. ledna 2010 v 21:08 | Jiří Kryštof Jarmar |  Kroniky pravěku
V minulém díle:
Z vajíček Mapusaura se vylíhla
mláďata. Jedno z nich se jmenuje
Dink. Z lesa se vynořil Giganotosaurus
a namířil si to přímo proti mláďatům.
Už otevíral tlamu a..........

PŘÍBĚH Z PATAGONIE

Giganotosaurus si to namířil přímo proti mláďatům. Už otevíral tlamu, ale matka mláďat mu narazila prudce do břicha a tím ho srazila na zem. Giganotosaurus samici odstrčil a zakousl se jí do krku. Naštěstí se Mapusauřice vytrhla dřív, než Giganotosaurus stačil stisknout. Mapusauřice začala Giganotosaurovi drápat po oku a potom ho prudkým nárazem hlavy odrazila. Giganotosaurus se začal potácet a celý udivený padal k zemi. Samice se raději dala na ústup a spolu se svými mláďaty si to namířila přímo k jezeru. Giganotosaurus se s těžkostí zvedl a odpotácel se raději pryč. Samice i mláďata měla už hlad. Musejí se najíst. Mladí Carnotauři už odešli a na větší si netroufne. Argentinosaurů se také bojí, protože je vysílená. Nejsnadnější, ale také nejmenší kořistí byli početní Alvarezsaurové.Alvarezsaury také lovil samec Mapusaura pár metru před mláďaty. Takže tu zjevně jiná kořist nebyla. Samice nechala mláďata ve křoví a vyběhla za stádečkem Alvarezsaurů. Běželi moc rychle a samici začali docházet síly. Jeden Alvarezsaurus se zapotácel a samice na něj rychle skočila. Starého Alvarezsaura vzala do tlamy a podívala se nad sebe. Nad ní se tyčil 30 metru dlouhý obr. Byla to stará samice Argentinosaura. Stoupla si na zadní a začala řvát. Přivolala tím stádo. Náhle se začala otřásat zem a samice radši rychle začala utíkat. Když se totiž něco postaví do cesty vyděšeným Argentinosaurum, nejspíše z toho nic nezbude. Samice i s mláďaty začali utíkat. Jedno mládě ale zapoměli. Byla to mladá samička. Starý Argentinosaurus, s obrovskou skrvnou na zádech ji bohužel udupal. Samice se otočila, když slyšela jemné řvaní umírajícího mláděte. Raději zalezli do lesa. Když zašli hlouběji samice uviděla
mladého samce Mapusaura, který vlastnil teritorium okolo jeskyně s jezerem. Samice hlasitě zařvala a samec raději vzal nohy na ramena. Mláďatům se zde zalíbilo. Poletovalo tu velké množství létajícího hmyzu. Hlavně vážek. Dink si hned začal zkoušet lovení. I ostatní začali lovit vážky. Když měli plná břicha ulehli do trávy a povalovali se. Samice se nepovalovala a koukala směrem ke stádu Argentinosaurů. Toužila pomstít své mládě.

Co udělá samice?? Pude pomstít své mládě?? To se dozvíte příště.

Samice běží za Alvarezsaury a samec Mapusaura za ní se vrací z nevydařeného lovu na Alvarezsaury.

Placodermi-Dunkleosteus terelli

27. ledna 2010 v 17:16 | Jiří Kryštof Jarmar |  Podmořský život v pravěku
Dunkleosteus byl jeden z největších Arthrodiremních Placoderm. Žil v období Devon asi před 380-360 miliony let. Dorůstal až 11 metru, což bylo na Devonskou rybu poměrně dost. Mohl dosáhnout hmotnosti až 4 tun. Byl opravdovým postrachem devonských moří. Dunkleosteus se vyznačoval obrovskými čelistmi. Ty však nebyly ozubené. Dunkleosteus neměl zuby, ale protáhlou pevnou dáseň, která tvořila dva páry desek. Tento Placodermní tvor měl druhý největší stisk, hned po žraloku Carcharodon Megalodon. Mohl vyvinout tlak až 8000 liber, takže svou kořist by roztrhal silou 5400 Newtonů. Uměl rychle otevřít tlamu, takže když byl blízko menší kořisti, tak jednoduše otevřel tlamu a kořist mohl vtáhnout do svých úst. Dunkleosteus se držel spíše u dna a neplaval moc rychle. Zato měl ale silnou zadní ploutev. Přední část jeho těla byla pokryta tvrdým pancířem. Ten se také nejlépe dochoval. Zadní část těla byla pokryta už jen kůží. Mláďata dunkleostea se rodila už živá. Čelisti ještě neměli vyvinuté a spíše se podobali rodu Coccosteus. Museli tedy pojídat menší a měkčí živočichy. Dunkleosteus si zahrál ve filmu Mořské příšery, kde vystupoval ve druhém díle. Dále si zahrál ve filmu Armagedon animal a vystupuje v románu Peklo je akvárium, kde hraje obrovskou rybu v akváriu.

ETYMOLOGIE - Dunkleostea terelliho pojmenovali v roce 1958 na počest paleontologa Davida Dunklea

Karen Carr - Prehistoric AnimalsPlacodermi část 1

26. ledna 2010 v 23:05 | Jiří Kryštof Jarmar |  Podmořský život v pravěku
Placodermi byli pancéřnaté ryby, které žili od období Devon až po Silur. Jejich přední část těla byla pokryta tzv. pancéřovými plechy. Zbytek těla byl pokryt jenom kůží. Placodermi byli jedni z prvních čelistnatých ryb. Většina jich žila na území dnešní Číny. Ale jinak byli rozšířeni skoro po celém světě. Žili ve sladkých i slaných vodách. Tito krásní tvorové vyhynuli v období pozdního Devonu při tzv. Devonském vymírání. Někteří přežili až do začátku Karbonu. Zástupci se drželi spíše u dna a většina se jich živila dravě. Dosahovali velikosti od malinkých Phyllolepid až po 11 metrové Dunkleostey. Vyjímečný objev poskytl paleontologii vědec David Attenborough, který popsal zkamenělý porod Placodermi druhu Materpiscis. Zkamenělina zachycuje matku, která rodí živé mládě. To dokazuje, že Placodermi byli vůbec prvními obratlovci, kteří rodili živá mláďata.

TAXONOMIE - Tuto čeleď popsal paleontolog Mc. Coy v roce 1848

Příště - Dunkleosteus

Karen Carr - Prehistoric Animals

Albertaceratops

25. ledna 2010 v 23:31 | Jiří Kryštof Jarmar |  obrázky dinosaurů
Krásní Albertaceratopsové.

Dinosaurier část 4

25. ledna 2010 v 23:27 | Jiří Kryštof Jarmar |  videa o dinosaurech
příště : Dinosaurier část5

DINOSAURIER část4Kroniky pravěku - Příběh z Patagonie část 1

24. ledna 2010 v 17:35 | Jiří Kryštof Jarmar |  Kroniky pravěku
Tento příběh vymyslel juriju.
Některé obrázky jsem maloval já a tak u nich budu mít podpis.

PŘÍBĚH Z PATAGONIE

V Křídě, dávno před vznikem prvního člověka, se v Argentině rozkládala země obrů, zvaná Patagonie. Na příč písečnou plání se táhlo stádo Argentinosaurů. Mláďata vesele poskakovala a oždibovala listy ze stromů. Před stádem se rozkládalo jezero s azurově čistou vodou. Na jeho břehu se vyhřívali Sarcosuchové. Naproti sarcosuchům se rozkládala kamenitá pláž, na které se pokoušeli lovit ryby dva samci Irritatorů. Za nimi se rozkládal křídový prales. Uprostřed pralesa šuměl patagonský potůček, který vedl ven z pralesa. Na jeho konci stál obrovský masožravec jménem Mapusaurus. Byla to samice a byla vyhublá. Popíjela vodu ze srčícího potůčku. Celé měsíce přežívala jen díky kolemjdoucím skorpiovenátorům, které lovila. Teď ale ani toho skorpiovenatora neuloví. Nemá dostatek sil k běhu. Hlídá totiž svá vejce, která ležela v hliněném hnízdě pod nánosem vegetace. Samice už nedočkavě hleděla na snůšku vajec. Náhle se začalo ozývat jemné ťukání a křupání. Z hnízda skrz vegetaci vykoukla malá ozubená tlamička a za ní tři další. Jedno z vajec se vykutálelo z hnízda až k matčině noze. Vylezl z něho nemotorný tvoreček jménem Dink. Dink potom zalezl do hnízda k ostatním a jejich matka si je pečlivě očuchala. Náhle se však ozval řev poblíž lesa.Ve stínu mezi stromy se zatřpytilo oko. Samice Mapusaura hlasitě zařvala, aby svého soka zastrašila. Ze stínu se nad keřem začala objevovat obrovská hlava. Z lesa se vynořil obávaný dravec. Samec Giganotosaura. Namířil si to přímo proti mláďatům. Mláďata spolu s Dinkem zaběhla do lesního porostu a schovala se za keř. Giganotosaurus rychle běžel k mláďatům. Už otevíral tlamu a...................

Příště - Příběh z Patagonie část 2

Obrázek ještě kreslím, takže ho přidám časem

Nový seriál! Kroniky pravěku!

24. ledna 2010 v 12:58 | Jiří Kryštof Jarmar |  Kroniky pravěku
POZOR! Ještě dnes 24.1.2010 se
můžete těšit na první díl seriálu
Kroniky pravěku. První díl se
bude jmenovat Příběh z Patagonie

K napsání tohoto seriálu mě inspiroval blog www.davna-historie.blog.cz

Karen Carr - Prehistoric Animals

Hadrosauridae-Maiasaura

24. ledna 2010 v 0:20 | Jiří Kryštof Jarmar |  dinosauři A -Z
Maiasaura (v překladu dobrá matka) žila v období svrchní Křídy před 74 miliony let. Patřila do čeledi Hadrosauridae jako známí Parasaurolophové nebo Charonosauři. Maiasaura žila v období svrchní Křídy před 74 miliony let. Patřila k největším zástupcům ze své čeledi. Měřila 9 metru na délku. Tito Hadrosauři žili na území Montany spolu s Tyrannosaurem rexem, Orodromeem, Troodonem nebo s Daspletosaurem. Žili ve stádech, které mohli mít až 9 000 kusů. Na pláních pojídali kapradě a různé druhy porostu. Neuměli se dobře bránit. Jejich jedinou obranou, byl jejich veliký ocas, běh a hlavně jejich početnost. Maisauři měli mohutné nohy, které jim umožňovali chůzi po dvou i po čtyřech nohách. Mohli tak dosáhnout na vyšší místa, kde rostla šťavnatější vegetace. Měli pysk, který vypadal jako zobák, jako u většiny Hadrosaurů.

ETYMOLOGIE - Maiasaura znamená dobrá matka a to proto, že se o mláďata starala velmi dlouho. Starala se o ně skoro až do té doby, když se z mláďat stával dospělec. Potom se mláďata odloučila od matky a zatoulala se někam do stáda. V Montaně se našli obrovská hnízdiště Maiasaurů. Mezi hnízdy bylo místo 7 metru, což je méně, než délka dospělého jedince. Hnízda byla z hlíny a vejce v nich byla uspořádána do kruhu, podobně jako u protoceratopsů. Dospělci dávali na hnízda vegetaci, aby to zahřálo hnízdo. Fungovalo to jako inkubátor. Hned po narození mláďat přinesli maiasauři do hnízd vegetaci, aby se mláďata nasytila. Mláďata Maiasaurů zůstávali v hnízdě po celý rok a rodiče je pečlivě střežili. Mláďata byla odlišná od dospělích. Měli hodně veliké oči a krátký čenich. Okolo hnízdišť se potulovaly smečky Troodonů, kteří byli největšími nepříteli rostoucích mláďat. Mláďata ale měla své rodiče, kteří když byla potřeba, zadupali Troodony do země.

TAXONOMIE - Maiasauři se zařazují do řádu ptakopánvých dinosaurů (Ornithischia). Patří do podřádu Ornithopoda, čeledi Hadrosauridae a podčeledi Hadrosaurinae. Je znám zatím jediný druh a tím je Maiasaura peeblesorum, kterou objevil paleontolog John Horner v roce 1979.

Maiasauraandheryoung.jpg image by Crazyharp81602

Dinosaurier část 3

22. ledna 2010 v 20:04 | Jiří Kryštof Jarmar |  videa o dinosaurech
příště : Dinosaurier část4

DINOSAURIER část 3


Carcharodontosauridae

20. ledna 2010 v 18:14 | Jiří Kryštof Jarmar |  dinosauři A -Z
Carcharodontosauridae je čeleď obrovitých Theropodů, žijících na superkontinentě Gondwana před 127-89 miliony let v období zvaném Křída. Carcharodontosauři byli druhá největší čeleď Theropodů, hned po Spinosaurech. Zařazují se do známého inrařádu Carnosauria, kam patří také Tyrannosauurus Rex. Do čeledi Carcharodontosauridae se zařazují obří Theropodi, jako byli například Mapusaurus, Acrocanthosaurus, Giganotosaurus nebo samotný Carcharodontosaurus, podle kterého se jmenuje celá čeleď. Zástupci této čeledi pokořili ve velikosti známé Tyrannosauridy, jako byl například T-rex nebo Albertosaurus. Carcharodontosauridi vyhynuli během Svrchní Křídy spolu se Spinosauridy. Přesněji vyhynuli v období Turon, což je fáze ve Svrchní Křídě. Carcharodontosauridi byli nahrazeni Abelisauridy, kteří až do konce Křídy se začali masivně rozšiřovat do různých koutů světa.

TAXONOMIE - V roce 1931 vytvořil paleontolog Ernst Stromer čeleď Carcharodontosauridae podle objevu Carcharodontosaura saharicuse. V roce 1995 vznikla podčeleď Giganotosaurinae, po objevu Giganotosaura. S Tyrannotitanem si paleontologové nevěděli rady, kam ho zařadit. Nakonec se přidal ke Carcharodontosaurinum.

Giganotosaurinae - Byla to podčeleď zahrnující Theropody, kteří se lišili vzhledem od svých Afrických a Asijských příbuzných z podčeledi Carcharodontosaurinae. Tato podčeleď zahrnovala druhy jako byl Mapusaurus a Giganotosaurus. Oba dva žili v Jižní Americe.

Karen Carr - Prehistoric Animals
John Bindon - Artist
131805
653398

Dinosaurier část 2

20. ledna 2010 v 17:32 | Jiří Kryštof Jarmar |  videa o dinosaurech
příště : Dinosaurier část3

DINOSAURIER část 2


Tyrannosaurus-rex

19. ledna 2010 v 16:40 | Jiří Kryštof Jarmar |  obrázky dinosaurů
Nemohl jsem si pomoct a musel jsem sem dát tento obrázek. Milostný páreček T-rexů :)

Desmatosuchus

19. ledna 2010 v 12:05 | Jiří Kryštof Jarmar |  obrázky dinosaurů
Desmatosuchové ve své domovině. V pozad, ale číhá Postosuchus.

Stegosauria

19. ledna 2010 v 11:24 | Jiří Kryštof Jarmar |  dinosauři A -Z
Stegosauria je infrařád dinosaurů, kteří měli na zádech pláty. Žili od období Jury až po spodní Křídu. Vyskytovali se v Severní Americe a Číně. Všichni Stegosauridi mají osteodermy. To jsou pláty, které se táhnou od hlavy přes hřbet až k ocasu. Na ocase měli dva páry trnů, které mohly být až 1 metr vysoké. Bránili se s nimi před dravci. O této technice obrany se dozvíte více v rubrice dinosauří zajímavosti. Stegosauridi měli delší zadní nohy než přední. Na nohou měli pět prstů. Hlavu měli malou a přikrčenou k zemi. V ní měli mozeček o velikosti vlašského ořechu. Nebyli vůbec chytří. Některé teorie tvrdí, že stegosauridi byli nejhloupější dinosauři. Nejznámějším stegosauridem je samozřejmě Stegosaurus armatus. Ten byl taky největší. Byl 9 metru dlouhý a 4 metry vysoký. Zcela odlišným stegosauridem byl Huayangosaurus taibaii. Měl protáhlý pysk a potom prudce zahnutý k ústům. Měl 2 řady plátů tak jako všichni stegosauridi, ale neměl tam pláty jako jeho příbuzný stegosaurus, ale měl tam spíše trny, jako Tuojiangosaurus. Huayangosaurus se zařazuje mezi nejmenší stegosauridy. Měřil pouhých 4,5 metru. Stegosauridi byli stavěni pro chůzi po čtyřech. Měli delší zadní nohy než přední. Stegosauridi se pravděpodobně uměli stavět na zadní nohy, ale o tomto tématu se ještě spekuluje. Stegosauridi zanechali po celém světě škálu stop. Z nich polovinu bohužel ukradli pytláci.

TAXONOMIE - infrařád Stegosauria pojmenoval v roce 1877 paleontolog O. C. Marsh podle nálezu Stegosaura armatuse. Infrařád Stegosauria se dělí na dvě čeledi. Na Stegosauridae a Huayangosauridae.

Huayangosauridae - byli to raní stegosauridi, kteří žili v období střední Jury. Jsou to dinosauři s protáhlým dolním pyskem. Zástupci této čeledi jsou jen 2. Huayangosaurus a Regnosaurus.

Stegosauridae - stegosauridae je čeleď stegosaurů žijících od Svrchní Jury až po Spodní Křídu. Stegosauridae je velmi obsáhlá. Dělí se na jednu podčeleď Stegosaurinae. Tam patří ti nejznámější stegosauridi (Stegosaurus, Tuojiangosaurus, Lexovisaurus,).

Příště - Tuojiangosaurus


Tuojiangosaurus.png Tuojiangosaurus image by Lotusschwert
[Peter+Bond+Stegosaurus.JPG]

Hadrosauridae

18. ledna 2010 v 18:16 | Jiří Kryštof Jarmar |  dinosauři A -Z
Hadrosauridi nebo-li kachnozobý dinosauři, byli mohutní Ornithopodi z řádu ptakopánvých (Ornithischia). Žili v období křídy v Asii, Evropě Severní a v Jižní Americe. Kachnozobý, byli pojmenováni podle vzhledu jejich hlavy. U Hadrosauridů byl jiný zbůsob trávení než u dnešních přežvýkavců nebo tehdejších sauropodů. U Hadrosaurů už se vyvinuly zadní zuby, které sloužili k broušení potravy a tak nemuseli potravu hltat jako sauropodi a nemuseli pojídat gastrolity (kameny). Hadrosauři měli dobře upínané svaly a proto mohli běhat rychleji než Tyrannosaurus rex. Zmínky o této čeledi Hadroosauridů jsou už z 19. století. V roce 1869 čeleď založil známý paleontolog Edward Cope, podle nálezu Hadrosaura. V roce 1912 Henry Osborn našel zajímavý exemplář Hadrosaurida Trachodona. Jeho kůže byla zachovalá a to do paleontologie přivedlo nové diskuze. Kosti Hadrosaura objevili paleontologové dokonce v usazeninách období pleistocénu.

TAXONOMIE - čeleď Hadrosauridae se dělí na dvě podčeledi. Na Hadrosaurinae a Lambeosaurinae.
Lambeosaurinae - Lambeosaurini byli Hadrosauři s dutým výrůstkem na hlavě (Parasaurolophus, Lambeosaurus)
Hadrosaurinae - zástupci duté výrůstky neměli. Někteří měli pevné hřebeny a někteří je vůbec neměli (Maiasaura, Muttaburasaurus)

Příště - Maiasaura


Luis Rey Charonosaurus

Dinosaur Saurolophus. 3D render with clipping and shadow over white