Prosím nekopírujte texty ani obrázky bez svolení autora

Říjen 2009

MONOLOPHOSAURUS

3. října 2009 v 23:22 | Jiří Kryštof Jarmar |  dinosauři A -Z

MONOLOPHOSAURUS

NADŘÁD : DINOSAURIA

ŘÁD : SAURISCHIA

PODŘÁD : THEROPODA

ČELEĎ : CARNOSAURIA

ROD : MONOLOPHOSAURUS JIANGI

Monolophosaurus ( chocholatý ještěr ) je překrásný masožravec. Sice ne moc velký, ale krásný. Žil ve střední Juře v oblasti Číny spolu s Yangchuanosaurem, mamenchisaurem, huayangosaurem, tuoiangosaurem, sinraptorem a dalšími velkými dinosaury. Dosahoval délky 5 m a výšky 2 m. Byl tedy velký jako dospěli člověk Jeho váha byla okolo 700 kg. Téměř kompletní kostra byla nalezena a popsána v roce 1984 paleontolgem Zhao. Vyznačoval se jedním velkým hřebenem na hlavě. Jeho oblíbenou kořistí byl Tuoiangosaurus, který také zrovna moc velký nebyl. Ovšem vzhledem ke své velikosti musel být na pozoru před většími dravci, jako byl například sinraptor.


tuiangosaurus a monolophosaurus

SHANTUNGOSAURUS

3. října 2009 v 19:48 | Jiří Kryštof Jarmar |  dinosauři A -Z
Shantungosaurus ( ještěr ze Šantungu) je velmi krásný a zajímavý hadrosaurid. Do nedávna byl znám jako největší z hadrosaurů a vůbec z podřádu Ornithischia. Dosud největší nalezená kostra tohoto dinosaura měří 14,7 m. Dospělí jedinci údajně dosahovali až 16 m délky. Výškou dosahovali velikosti obyčejné stodoly - 6 m.Hmotnost tohoto dinosaura byla něco okolo 7 tun. Žil v období svrchní Křídy na území dnešní Číny. ( to si myslím, že je už jasné z názvu tohoto dinosaura ). Lambeosaurus byl také kandidátem pro nejdelšího hadrosaura, ale na Shantungosaura neměl. První pozůstatky tohoto dinosaura se našli v roce 1973 čínským paleontologem z Pekingu Hu Chenghzi. Ten mu dal jméno Shantungosaurus giganteus. Byl to těžkopádný býložravec, který měl na práci od rána do večera spásat potravu. Jeho zadní nohy byly mohutné a přední méně mohutné a menší. Stejně jako u ostatních hadrosaurů.Při pastvě se mohl posatvit na zadní nebo na všechny čtyři mohutné končetiny. Tito nádherní tvorové žili ve stádech. Shantungosaurus byl velice podobný Edmontosaurovi. Oba dva také patří do stejného kmene Edmontosaurini.

NADŘÁD : DINOSAURIA

ŘÁD : ORNITHISCHIA

ČELEĎ : HADROSAURIDAE

ROD : SHANTUNGOSAURUS GIGANTEUS


Shantungosaurus.jpg image by Dwaggie67
IM000103-1.jpg Shantungosaurus image by thetyrantlizard

ten největší je shantungosaurusSpinosaurus

2. října 2009 v 19:01 | Jiří Kryštof Jarmar |  dinosauři A -Z

SPINOSAURUS

NADŘÁD : DINOSAURIA

ŘÁD : SAURISCHIA

PODŘÁD : THEROPODA

INFRAŘÁD : TETANURAE

ČELEĎ : SPINOSAURIDAE


Spinosaurus ( Trnitý ještěr ) byl opravdu obrovský. Dnes je znám jako největší masožravý theropodní dinosaurus. Žil v Křídě, na území dneští Afriky. Byl dlouhý něco okolo 17 m a vážil něco okolo 9 tun. Tím by překonal i dosavadního rekordmana Giganotosaura. Jeho lebka byla nalezena v zachovalém a kompletním stavu. Byla dlouhá 2,4 m. Na zádech měl výběžky obratlů, které byly až 2 m dlouhé. Obratle propojovala plachta, která nejspíš Spinosaurovi sloužila k termoregulaci. Jeho čelisti byly přizpůsobeny k lovu ryb. Takže nejspíš na jeho denním jídelníčku byly větší ryby. Nos neohrnul ani nad mršinami. A když se mu zachtělo tak mohl lovit i nějaké větší dinosaury, žijící v této oblasti. Spinosaurus je mezi lidmi opravdu populární. Zahrál si i ve filmu Jurský park 3, kde dokonce zabil tyrannosaura.dimoprphodon

2. října 2009 v 14:25 | Jiří Kryštof Jarmar |  pterosauři a pravěcí ptáci

DIMOPRPHODON

Je to nejstarší známý ptakoještěr. Hlavu má hodně velkou. V hlavě měl velkou dutinu. Domorodci ho údajně viděli létat nad Amazonkou a díky té dutině ho považovali za posla smrti. Mozkovna nebyla moc velká a tak moc inteligentní nebyl. živil se rybolovem. Měl drobné jehličkovité zuby. To dokazuje, že nemohl trhat maso. Pravděpodobně byl schopen pohybu na zemi. Žil ve spodní Juře. Rozpětí křídel měl kolem 1,6 m. Celková délka těla dospělého jedince byla okolo 1,25m. Délka lebky je 22cm. Žil v západní Evropě konkrétně je to oblast Anglie. Držel se převážně při pobžeží, aby měl stalý přísun k potravě. Dlouhý ocas mu slouži k udržení rovnováhy.


zde vidíte poměr hlavy k tělu