Prosím nekopírujte texty ani obrázky bez svolení autora

Září 2009

Kambrium

29. září 2009 v 19:00 | Jiří Kryštof Jarmar |  geologická období


KAMBRIUM

Je to první období paleozoika z kterého se našli fosilie. Začalo zhruba před 540 miliony let. Žilo zde mnoho zajímavých organismů. Jsou to bezobratlí živočichové. Asi nejznámějším vám bude trilobit. Tento živočich žil až do konce permu. Krásný trilobit je Fallotaspis. Ten má ale výčnělky podél těla delší než-li ostatní druhy trilobitů. Dalším živočichem ze skupiny trilobitů je Ptychoparia, ale velké rozdíly mezi fallotaspisem a ptychopariou nevidím. Tito primitivní živočichové žijí od spodního kambria. S živočichy tam žili také mořské houby, různí červi a mechovky. Jedna teorie říká, že v Kambriu došlo ke zvýšení hladiny kyslíku a to přispělo k vývoji schránkovitých živočichů. Prvními živočichy, kteří mají vápenitou schránku je skupina Archaeocyatha tito živočichové měli většinou schránky tvaru trubičky. ve středním kambriu se začínají vyvíjet ramenonožci. V kambrických mořích se vzácně vyskytují měkýši. Nejstarší dosud známý mlž je rodu Fordillia ze Severní Ameriky. Dobře zachované zbytky rostlin z období Kambria jsou velmi vzácné. Kambrická deska vystupuje v Čechách na povrch na příbramsku a u Heřmanova městce. Tam vystupuje na povrch také křídová deska v pískovci. I v Krušných horách najdete místa kde Kambrium vystupuje na povrch. Kambrium se stejně jako ostatní období dělí na 3 časové úseky. spodní Kambrium, střední Kambrium a svrchní Kambrium. V období Kambria byl jeden superkontinent Gondwana a ještě 3 menší ostrůvky. Dole v obrázcích je tehdejší mapa Země. Jestli se chcete vypravit na zkameněliny a chcete nalézt nějaký opravdu pěkný kousek, tak si zajeďte do Skryjí. Je to poblíž hradu Křivoklát. Je tam mnoho krásných zkamenělin a hlavně tam jsou trilobiti. Můj nejhezčí kousek trilobita pochází právě ze zmíněných Skryjí. Měří asi cca 20cm a je ve velmi zachovalém stavu. Tyto jeskyně opravdu doporučuji.Zde je ten slíbený obrázek tehdejší Země


ZDE JE PÁR ŽIVOČICHŮ ŽIJÍCÍCH V KAMBRIU.

ANOMALOCARIS
Tento tvor byl přenádherný predátor z Kmbrického období. Byl kryt pancířem. Ten mu však moc nepomáhal při boji, při lovu ani při útěku. Když byl pancíř probodnut ( třeba mu to mohl způsobit jiný Anomalocaris ) Anomalocaris se velmi špatně pohyboval.


Dalším krásným živočichem je Spriggina. Vypadá jako nějaký trilobit například Ptychoparia, ale má více článků. Já bych strašlivě moc chtěl najít její zkamenělinu, protože je to krásný pravěký živočich.

Dickinsonia je údajně červ, ale moc to jako červ nevypadá :D spíše jako nějaká rostlina, no posuďte sami.
Kimberella tento prapodivný tvor byl považován za pravěkého měkýše, ale vypadá to jako nějaký plížící se klobouk :Dpravěcí krokodýli

27. září 2009 v 0:31 | Jiří Kryštof Jarmar |  dinosauři

Pravěcí krokodýli jsou velmi zajímavá skupina. Pravěcí krokodýli nejsou moc známi, ale přitom jich existuje tolik druhů. Například Majungasuchus. Znáte ho??? Jestli neznáte tak v následujícím textu se dozvíte co byl zač. Pravěcí krokodýli obývali mnoho pravěkých vod. Jejich hrozivé čelisti číhali pod hladinou na nic netušící kořist. Krokodýli lovili ve skupinkách. Dosahovali neuvěřitelných velikostí. Často se vyhřívali na souši. Jakmile spozorovali kořist vyletěli z vody jako raketa. O pravěkých krokodýlech se moc nemluví a přitom jsou to tak nádhrní pravěcí plazi.


Tady je pár druhů:

DEINOSUCHUS

TENTO PLAZ BYL JEDNÍM Z NEJVĚTŠÍCH KROKODÝLŮ CO KDY CHODILI PO PLANETĚ ZEMI.


deinosuchus je ten pvní
GONIOPHOLIS

SARCOSUCHUS

BERNISSARTIA

metriorhynchus

DESMATOSUCHUS

tento krokodýl byl býložravý
ostatní krokodýli