Prosím nekopírujte texty ani obrázky bez svolení autora

Březen 2009

DINO pokec

31. března 2009 v 20:35 | Jiří Kryštof Jarmar |  DINO forum
Zde si můžeme psát různé názory a návrhy na dinosaury nebo na hmyz. Prostě se tady píše o dinosaurech :D

KULATINY BLOGU!!!!!!!!

29. března 2009 v 13:38 | Jiří Kryštof Jarmar |  DINO forum

DNES SLAVÍME KULATINY BLOGU!!!!!!!!

Dinosauři ve filmu

18. března 2009 v 17:26 | Jiří Kryštof Jarmar |  časopisy, knížky a dvd o dinosaurech
Dinosauři se také prosadili hodně ve filmech. Hlavně Tyrannosaurus rex. Ten je skoro vždy jako hlavní dinosaurus ve filmu. Ve filmu King-kong se objevil Tyrannosaurus rex jako protivník king-konga samozřejmě kdo asi vyhrál :) ve filmu Godzila si zahrál nějaký hodně přerostlý dinosaurus obojživelník :D (byl to zmutovaný leguán ). První film o dinosaurech byl The Lost World ( Ztracený svět ). Byl natočen roku 1925. Hlavní roli tam hrál samozřejmě zase Tyrannosaurus rex. The Lost World byl předchůdcem Spielberga ( Jurského parku ). U nás byl první film o dinosaurech nazvaný Cesta do pravěku. Tento film mám doma nahraný na kazetě a na tu dobu si myslím, že to bylo docela dobré i co se týče efektů. Za dinosaury tam je k vidění například boj Stegosaura s alosaurem, diplodocus jak se hlavou ponořuje do vody ( což je dnes dokázané, že je nesmysl, protože ten obrovský tlak, který by na sauropoda působyl by mu rozdrtil plíce ) Ještě tam byl Shantungosaurus a pravěký Mamuthus ( Mamut ). A samozřejmě další nejznámější film o dinosaurech Jurský park. Ten znáte asi všichni. Mě se asi nejvíce líbila 3. S tím spinosaurem. Tentokrát hraje Tyrannosaurus rex hlavní roli dinosaura jen v 1. a malinko ve 2. díle. 2. díl už je takový, že ty druhy dinosaurů tam jsou už takové smíchané, že jich tam je hodně a ne jenom pořád ten Tyrannosaurus rex. A ve 3. díle se také objeví Tyrannosaurus rex, ale tentokrát se mu postaví ještě větší protivník" Spinosaurus Aegypticus". Je to velmi napínavý film sám o sobě. Ještě byl natočen Ztracený svět, ale novodobý.

Tady je pár obrázků z filmů.

Godzila :
Tady je Jurský park

Cesta do pravěku
Starý Stracený svět předchůdce Spielberga
Ztracený svět
King-kong
a další hra KING-KONGNový titanosaurid z Číny

18. března 2009 v 16:28 | Jiří Kryštof Jarmar |  dinosauři
třída: plazi ( Sauropsida )


nadřád: Dinosauři ( Dinosauria )


řád: Saurischia


podřád: Sauropodomorpha


infrařád: Sauropoda


čeleď: Titanosauria


Tento článek popisuje sauropoda jménem Daxiatitan binglingi. Našla se jen pravá lopatka tohoto obřího tvora,stehení kost, obratle a pár menších kostí což je opravdu málo. Snad se v budoucnu najde ještě víc z tohoto fenomenálního titanosaurida. Vědci si tedy musí dát větší práci. Ale jejich práce nejsou vůbec marné. Podle obrovské lopatkyi a krčních obratlů se Daxiatitan zařazuje mezi největší čínské sauropody, kterými jsou například Mamenchisaurus nebo huanghetitan. Podle krčních obratlů je paleontology odhadovaná velikost krku 12m. Celková velikost zvířete se odhaduje okolo 30m. Analýza ukázala postavení mezi druhy Euhelopus a Malwisaurus. Takže Daxiatitan je zástupcem Titanosauria. Je přižazován k největším sauropodům v Asii. Žil ve spodní Křídě spolu s ostatními Titanosauridy.

zdroje: www.dinozaury.com
www.wildprehistory.org

obrázky:
lopatka a stehení kost


plesiosaurus

17. března 2009 v 16:09 | Jiří Kryštof Jarmar |  dinosauři A -Z


Kmen: strunatci


Třída: plazi


nadřád: Dinosauři ( Dinosauria )


Řád: † Plesiosauria


Podřád: † Plesiosauroidea


Plesiosaurus je jedním z nejznámějších a nejfantastičtějších tvorů, co kdy pluli pod hladinou moře nebo oceánu. Je to jeden z prvních dinosaurů.Je to první plesiosaurus. Nalezl a pojmenoval ho W.D.Conybeare v roce 1821. Ve stejném období dr. G.A Mantell popsal kostru iguanodona (1825) a profesor W.Buckland popsal kostru megalosaura (1824) ( prvního pojmenovaného masožravého dinosaura). Moc pěkné kosti plesiosaura objevila v letech 1800 - 1820 první profesionální sběratelka kostí Mary Anningová a způsobila tím ve světě velkou senzaci. Kostry prodala za obrovské množství peněz různým britským muzeím. Plesiosaurus měl malou lebku umístěnou na konci dlouhého krku. To mu pomohlo větší mrštnosti při lovu ryb tak jako u jeho menšího příbuzného cryptocliduse a křídového příbuzného elasmosaura. Končetiny měl přeměněny v ploutve, které mu pomáhaly měnit směr a rychlost pohybu. Živil se menšími rybkami, které lovil malou hlavou s velkým množstvím malých zoubků. Sloužilo to jako past. Ryby se dostali dovnitř, ale ven už ne a plesiosaurus je mohl v klidu trávit. Vajíčka kladl na souši, přesto, že měl ploutve.

Zajímavost : Ve skotském druhém největším jezeru LochNess se říká, že tam žije Lochnesská příšera. Nejspíše plesiosaurus. První spatření Nessie bylo už v 6. století. Já si myslím, že jestli tam doopravdy je plesiosaurus, tak jich tam musí být více, protože by nepřežil jeden takovou dobu.

Tady je pár obrázků :


http://www.plesiosauria.com/plesiosaurus.jpg
http://www.archkckcs.org/stjoe/Dinosaurs_file/plesios.jpg
http://www.visionsofthecosmos.co.uk/plesiosaurus1892%20Smit%20Extinct%20monsters.gif
http://www.copyrightexpired.com/earlyimage/plesiosaurus_twbtd_1872_riou_1900.gif
http://www005.upp.so-net.ne.jp/JurassicGallery/Plesiosaurus20006.jpg
http://critters.pixel-shack.com/WebImages/crittersgallery/Plesiosaurus.jpg
http://laelaps.files.wordpress.com/2007/06/21a.jpg

bělásek řepový

4. března 2009 v 22:43 | Jiří Kryštof Jarmar
Pieris rapae - bělásek řepový
ZDROJ: : www.biolib.cz
C
Stejně jako bělásek zelný je bělásek řepový také velmi hojný. Můžete ho potkat na polích, na loukách, na své zahradě atd. Samice kladou vajíčka většinou po jednom. Jejich housenky jsem potkal už koncem v února. Nyní není nijak ohrožen. Ve stádiu housenky je tento motýl asi měsíc. U poslední generace přezimuje kukla.Také dobrý pro začátky chovatelství motýlů. Housenka tohoto motýla byla první housenka která se mi zakuklila.

Běláskovití

4. března 2009 v 12:35 | Jiří Kryštof Jarmar
Běláskovití jsou u nás asi nejhojnějšími motýly. Vyskytují se přes celou Evropu. Nejsou chráněni. Dokáží žít i ve velkých výškách. Např. v Jeseníkách. Jsou dobrým začátkem pro lidi kteří chtějí začít s chovem motýlů. Samice kladou vajíčka pohromadě. Zimu stráví ve stádiu kukly. Bělásci vytvářejí dvě generace : od dubna do června a od července do září. Nejznámějším zástupcem je asi bělásek zelený. Toho lidé nemají moc rádi, protože působi škodu na úrodě. Zejména na brukvovitých rostlinách.

PS: foto přidám na jaře až jich pár vyfotím.